با ما در تماس باشید info@msrpco.com

کاربردهای دمپر و لوور هوا و انواع آن

تهیه شده توسط شرکت میراب صنعت

دمپر و لوور هوا

دمپر و لوور هوا

دمپر و لوور هوا به نوعی وسیله کنترل جریان چند جزئی است که عموما برای تبدیل جریان هوای بزرگ به جریانی با فشار کم استفاده می‌شود. دمپرها معمولا در کوره، کنترل مخازن تحت فشار و در سیستم‌های تهویه مطبوع (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) مورد استفاده قرار می‌گیرند. دمپر‌ها معمولا به دو فرم موازی (parallel damper)  و شعاعی (radial damper) طراحی می‌شوند. دمپرهای موازی شبیه یک پرده کرکره‌ای متشکل از چندین پره مستطیلی در یک قاب مستطیلی است که در نتیجه جریان گاز به طور همزمان می‌چرخند.

دمپرها به طور عمده در دو طراحی موتوری (motorized damper) و گرانشی (gravity damper) در دسترس هستند.

دمپرهای موتوری

به طور معمول در کاربردهایی که نیازمند آب بندی محکمی است استفاده می‌شوند. کاربرد عمده دیگر دمپرهای موتوری زمانی است که دمپر باید در مقابل فشار شدید هوا، نظیر بستن یک محدوده، کار کند.

دمپرهای گرانشی

معمولا در کاربردهای اگزوز فن افقی استفاده می‌شود. به طور معمول دمپرهای عمودی گرانشی شاتر (shutter) نامیده می‌شوند. دمپرهای گرانشی موتور نداشته و نیازمند فشار هوا / جریان هوا برای باز شدن هستند.

لوورها (louver)

از این تجهیزات در ورودی هوا یا اگزوزها، زمانی که هدف محافظت در برابر نفوذ آب باشد، استفاده می شوند. آنها دارای تیغه‌های ثابتی هستند. در صورتی که نیاز به قطع جریان هوا باشد، ترکیبی از دمپر/ لوور پیشنهاد می‌شود.

دمپرهای شعاعی (Radial-vane damper):

در این دمپرها، پره ها سبب تضعیف جریان هوا از یک ورودی دایره‌ای می‌شوند .

انواع دمپرها و لوورها

دمپرها از فلز ساخته شده و معمولا در شکل‌های مربع، دایره‌ای یا مستطیلی تولید می‌شوند. برخی از دمپرهای صنعتی برای کاهش فشار یا برای استفاده در سیستم‌های خاص HVAC طراحی می‌شوند. دمپرها و لوورها معمولا از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند. لوورها ممکن است قابل تنظیم یا مناسب برای کاربردهایی باشند که نیاز به کنترل نویز باشد.

انواع دمپر

دمپرها به عنوان کنترل صنعتی، رفت و برگشتی، متعادل کننده، هوابند، مجزا کننده و یا محصولات تخلیه طراحی می‌شوند.

دمپرهای رفت و برگشتی (backdraft damper)  و رفت و برگشتی تعادلی (Counter balanced backdraft damper) :

دارای یک قاب از جنس فولاد گالوانیزه و تیغه‌های پره‌ای از جنس آلومینیوم اکسترود شده است. این لبه‌ها باعث بهبود استحکام و کاهش سر و صدا و فشار استاتیک می‌شوند.دمپرهای رفت و برگشتی تعادلی معمولا از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند. این دمپرها به نحوی طراحی شده‌اند تا نیازهای کاربری اعم از دما، فشار و یا سرعت را تامین کنند.

دمپرهای صنعتی شامل دمپرهای هوابند، دمپرهای دایره‌ای مجزا کننده و دمپرهای دایره‌ای تخلیه می‌باشند.

دمپرهای هوابند (Bubble tight damper):

از دمپرهای هوابند در کاربردهایی که نیاز به قطع جریان هوا در شرایط سخت دارند، استفاده می‌شود. این دمپرها می‌توانند واجد شرایط برای استفاده در نیروگاه‌های هسته‌ای باشند و بر اساس استانداردهای ASTM و ASME آزموده می‌شوند.

دمپر هوابند

دمپر هوابند

دمپرهای دایره‌ای مجزا کننده (Round isolation dampers):

دمپر دایره ای مجزا کننده از فولاد کربنی ساخته می‌شوند و دارای تیغه پروانه‌ای هستند. آنها در هر دو سیستم تهویه مطبوع و سیستم‌های فرآیندی با نشتی بسیار اندک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دمپرهای دایره‌ای مجزا کننده

دمپرهای دایره‌ای مجزا کننده

دمپرهای تخلیه دایره‌ای (Round Discharge dampers):

این نوع از دمپرها نیز از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند، اما برای استفاده در سمت تخلیه فن‌های جریان محوری طراحی شده‌اند. این دمپرها از خاموش شدن فن جلوگیری می‌کنند و می‌توانند فشار و سرعت را در کاربردهای چند فن حفظ کنند.

دمپر تخلیه دایره‌ای

دمپرهای تخلیه دایره‌ای

انواع لوور

لوورهای صنعتی در چهار دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند:

  1. لوور ثابت (stationary louvers)
  2. لوور قابل تنظیم (Adjustable Louver)
  3. لوور ترکیبی (Combination Louver)
  4. لوور اندازه‌گیری هوا (Air measuring louver)
  • لوورهای ثابت دارای تیغه‌هایی زاویه‌ای یا پره‌ای هستند که می‌توانند محفاظت خوبی در برابر نفوذ آب و هوا داشته و صدای محیط را کاهش دهند.
  • لوورهای قابل تنظیم معمولا با تیغه‌های پره‌ای طراحی می‌شوند.
  • لوورهای ترکیبی دارای تیغه‌هایی هستند که در یک سطح از فشار استاتیکی شروع به باز شدن می‌کنند و با افزایش فشار به طور کامل باز می‌شوند. آنها ممکن است تیغه‌های دمپر رفت و برگشتی را داشته باشند و برای مقاومت در برابر خوردگی تماما از آلومینیم ساخته شوند.
  • لوورهای اندازه‌گیری هوا دارای تیغه‌های عمودی نزدیک به هم هستند که از ورود آب جلوگیری می‌کنند.

مقایسه دمپر و لوور هوا

لوورها به صورت نوارهای زاویه داری هستند که اجازه عبور هوا و نور را می دهند، در حالی که دمپرها جریان هوا را تنظیم می‌‌کنند. لوورها و دمپرها عمدتا در سیستم‌های HVAC برای جریان هوا استفاده می‌شوند. بسته به نیاز طراحی، می‌توان بین دمپر‌ها و لوورها یکی را انتخاب کرد. دمپرها همچنین می‌توانند هنگامی که به عنوان آشکارساز دود استفاده می‌شوند، مانع عبور آتش و دود نیز شوند.

• تفاوت اصلی بین لوور و دمپر در این است که تیغه‌های لوور ثابت بوده و حرکت نمی‌کند در حالی که تیغه‌های دمپر حرکت می‌کند.
• به این ترتیب لوورها حرکتی ندارند، آنها کنترلی بر میزان جریان هوای ورودی نداشته و یک جریان استاندارد هوا را منتشر می‌کنند در حالی که دمپرها قابل حرکت هستند و از این رو به عنوان یک کنترل کننده میزان جریان هوای عبوری عمل می‌کنند.
• هر دوی دمپرها و لوورهایی که در سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شوند، به طور معمول از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند.

شیراز، بولوار دکتر حسابی، شهرک آرین،‌ پارک علم و فناوری
شنبه تا پنجشنبه: ۸:۰۰ - ۱۶:۰۰
2022 © تمامی حقوق این وب‌‌سایت متعلق به شرکت میراب صنعت راستین پارس می‌باشد.طراحی و بهینه‌سازی شده توسط هیوا