معرفی تجهیزات پوشش دهی پلاسما

تهیه شده توسط شرکت میراب صنعت

تجهیزات پوشش دهی پلاسما

در روش پوشش دهی پلاسما از یک منبع ولتاژ بالا به منظور اکسید کردن شدید سطح استفاده می شود. این روش که عمدتا برای اکسید کردن سطح آلیاژهای آلومینیوم، منیزیم و تیتانیوم استفاده می شود، باعث تولید یک لایه بسیار سخت اکسیدی سرامیکی با رفتار سایشی و خوردگی عالی می شود.

اصول عمومی این روش بسیار شبیه به اندایزینگ می باشد، با این تفاوت که میزان بهبود در مقاومت خوردگی و سایشی بسیار شدیدتر از روش اندایزینگ است. همچنین برای بسیاری از فلزات از جمله سری 2XXX آلومینیوم که اندایزینگ در آن بی اثر است، قابل استفاده نمی باشد. این روش مانند اندایزینگ یک روش مبتنی بر حضور الکترولیت است، اما در آن از یک الکترولیت غیر سمی با درصد کم قلیایی بودن استفاده می شود. بر خلاف جریان کم 10-50 ولتی در اندایزینگ، در این روش ولتاژ، بالاتر از breakdown اکسیدها و معمولا در محدوده 400-800 ولت می‌باشد. جریان بسیار بالا امکان ایجاد میلیون‌ها سلول میکرونی تخلیه پلاسما را فراهم کرده است. در نتیجه لایه اکسیدی تشکیل شده اصلاح و ذوب موضعی می شود. این پدیده، لایه اکسیدی را سخت‌تر، چسبنده‌تر و متراکم‌تر میکند.

برای مثال در آلومینیوم، فاز آلفا جدیدی ایجاد می شود که سختی آن از فولاد، شیشه، ماسه و بسیاری از مواد بالاتر است (شکل 1). همانند آندایزینگ در این روش نیز امکان اکسید کردن یکنواخت سطوح پیچیده و امکان پیش‌بینی سرعت رشد فراهم شده و از رشد دانه‌های ستونی (columnar) جلوگیری می شود.

از مهترین شرکت های فعال در زمینه پوشش دهی پلاسمایی الکترولیتی میتوان به شرکت های کرونیت اkeronite انگلستان ، Magoxide-coat آلمان و Microplasmic آمریکا اشاره نمود.

نمونه را به قطب منفی مثبت جریان وصل می کنند و درون محفظه الکترولیت قرار می دهند. محفظه الکترولیت عمدتا از جنس فولاد ضد زنگ طراحی شده و به قطب منفی جریان وصل می شود. علاوه بر آن سیستم با یک سیستم آبگرد به شکل پیوسته در دمای ثابت نگهداری می شود. معمولا در بالای حمام از یک سیستم تخلیه هود مانند، برای خارج کردن گاز های حاصل از پوشش دهی پلاسما استفاده می شود(شکل 2).

پوشش دهی پلاسما دارای مراحل متعددی (شکل 3) می باشد. در مرحله اول، ولتاژ به سرعت و به شکل خطی افزایش یافته و یک لایه ضخیم از اکسید روی سطح فلز تشکیل می شود. در این مرحله شرایط مانند اندایزینگ معمول است و مقدار زیادی گاز ایجاد می شود.در ادامه این مرحله ولتاژ به حد breakdown پوشش رسیده و تخلیه های بیرونی در سطح فلز تولید می شود. در مرحله 2، ولتاژ کمی زیاد می شود و نرخ رشد کریستال ها کند می گردد. در مرحله 3، رنگ قوس از سفید به زرد تغییر کرده و تغییرات ولتاژ، کمی زیاد می شود و در مرحله 4، قوس ها قوی تر، تعداد آنها کمتر و رنگ ها نارنجی می شود (شکل 3).

پوشش های PEO با چند نوع جریان قابل اعمال هستند (شکل 4):

1- جریان متناوب AC

2- جریان مستقیم DC

3- جریان مستقیم پالسی unipolar

4- جریان مستقیم پالسی bipolar

 شرکت دانش بنیان میراب صنعت، با توجه به داشتن تیمی از اساتید دانشگاه و کارشناسان صنعت اقدام به ساخت دستگاه های پوشش دهی پلاسمایی در محیط الکترولیت PEO در دو کلاس صنعتی و آزمایشگاهی نموده است. توان کاری این دستگاه ها بر اساس نوع و اندازه نمونه ها از 5kw تا 60kw متغیر بوده و نوع جریان بر اساس درخواست خریدار AC، DC یا پالسی می باشد. لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

دستگاه پوشش دهی پلاسمایی پالسی

دستگاه پوشش دهی پلاسمایی DC

دستگاه پوشش دهی پلاسمایی AC

تجهیزات پوشش‌دهی پلاسما

دریافت کاتالوگ مربوط به تجهیزات پوشش‌دهی پلاسما