معرفی انواع کوپن خوردگی و کاربرد آن

تهیه شده توسط شرکت میراب صنعت

معرفی انواع کوپن خوردگی

کوپن خوردگی یکی از ابزارهای مفید جهت نظارت بر خوردگی است. کوپن ها نتایج دقیق را با هزینه معقول ارائه می دهند، استفاده از آنها ساده است و اطلاعاتی عمومی از نظر مقدار و شکل انواع مختلف خوردگی ها ارائه می دهند.

برخی از دانش های مربوط به انواع مشکلات خوردگی که ممکن است در یک خط یا سیستم اتفاق بیفتد (و نوع نظارت که برای این شرایط مناسب است) می تواند در مرحله طراحی پیش بینی شود. علی رغم اینکه اکثر دستگاه های نظارت بر خوردگی برای کسب اطلاعات در مورد نوع خاصی از مشکل خوردگی طراحی شده است، کوپن خوردگی می‌تواند جزئیات انواع مختلف خوردگی را بررسی کند. بنابراین باید از ابتدای هر پروژه نظارت بر خوردگی استفاده شود.

انواع کوپن های خوردگی
انواع کوپن های خوردگی
انواع کوپن خوردگی
انواع کوپن خوردگی

شرکت دانش بنیان میراب صنعت توانایی تهیه و تولید انواع کوپن های خوردگی در ابعاد استاندارد و سفارشی و با جنس های مختلف را با مشخصات زیر دارا می باشد.

 • کلیه کوپن ها دارای حک لیزری کد شناسایی و جنس کوپن روی بدنه می باشند.
 • کلیه کوپن ها آنیل شده و کار سرد روی آنها انجام نشده است.
 • کلیه کوپن ها با ماشینکاری و برش wire cut تولید می شوند و پانچ شده یا برش خورده نمی باشند.
 • کلیه کوپن ها با دقت 4 رقم وزن و سپس بسته بندی می شوند.
 • کلیه کوپن ها به شکل وکیوم دو لایه بسته بندی شده و دارای یکسال تاریخ انقضا می باشند.
 • در صورت درخواست خریدار، نگهدارنده کوپن Coupon holder مخصوص این کوپن ها با کوپن تحویل داده می شود.

کوپن خوردگی نواری

کوپن خوردگی دیسکی

کوپن خوردگی میله ای

کوپن رسوب

کوپن خوردگی اتمسفری

کوپن آزمون خوردگی مس

کوپن حفاظت کاتدی

کوپن خوردگی خاص

کوپن ضد یخ

کوپن دستگاه ویل تست

انواع متریال کوپن های خوردگی

۱) فولاد: فولاد مورد استفاده در ساخت کوپن شامل یکی از دسته های زیر می باشد:

۲) مس : مس و آلیاژهای مس مورد استفاده در ساخت کوپن شامل مس خالص ( CDA110)، یا مس آلیاژی CDA 443 ( ادمیرال تی ADMIRALTY) و CDA 706 می باشد.

۳) تیتانیوم : تیتانیوم مورد استفاده در ساخت کوپن خوردگی می تواند شامل تیتانیوم خالص (Pure titanium) یا تیتانیوم آلیاژی (Ti6Al4V) باشد.

۴) آلومینیوم :  آلومینیوم مورد استفاده در ساخت کوپن خوردگی شامل آلومینیوم خالص (AL 1100)، آلومینیوم سری دریایی (AL 6061) و آلومینیوم سری هوایی ( AL 7075 ) می باشد.

جاگذاری کوپن خوردگی، خارج کردن و تمیز کردن

هنگام کار با کوپن خوردگی، روش هایی برای قرار دادن، خارج کردن و تمیز کردن برای دستیابی به نتایج دقیق، بسیار مهم است. کوپن های میراب صنعت در کیسه های ضد خوردگی (VCI) (Vapor Corrosion Inhibitor ) مهر و موم شده عرضه می شوند. هر کدام از این کوپن‌ها به صورت جداگانه در کیسه های ضد خوردگی قرار داده می شود تا عمر مفید آن تقریبا یک سال باشد. تا قبل از زمان استفاده نباید بسته بندی کوپن ها باز شود تا اطمینان حاصل شود که کوپن ها قبل از استفاده دچار خوردگی نشده اند.

هنگام نصب کوپن خوردگی بر روی نگهدارنده کوپن توصیه می شود که از دستکش های پاک کننده (P / N 11239) استفاده شود. این دستکش‌ها جهت جلوگیری از تماس رطوبت و روغن های موجود در پوست می‌باشد. هنگام خارج کردن کوپن از محیط و جدا کردن آن از نگهدارنده کوپن نیز باید از دستکش استفاده شود. به محض خارج کردن کوپن از محیط خورنده بایستی آن را تمیز کرده و وزن آن اندازه گیری شود.

روش های مختلفی برای تمیز کردن کوپن وجود دارد، که به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: تمیز کردن مکانیکی و تمیز کردن شیمیایی. هر دو روش دارای مزایا و معایبی هستند. روش های تمیز کردن شیمیایی گاهی اوقات قادر به حذف آلودگی هایی که به سطح کوپن چسبیده اند، نیستند. از سوی دیگر، تمیز کردن مکانیکی ممکن است از سطح کوپن فلزی را برداشته باشد، اگرچه می توان به آسانی با محاسبه میزان خوردگی کوپن هنگام بررسی نرخ خوردگی، این مقدار جدایش را محاسبه کرد.

روش توصیه شده برای استفاده از کوپن های خوردگی

این روش برای انواع مختلف کوپن ها و نگهدارنده های مناسب آنها مشابه است. باید توجه شود که بسته بندی کوپن ها قبل از استفاده باز نشده باشد.

 1. کوپن و نگهدارنده کوپن را برای آسیب مکانیکی بازبینی کنید. شرایط کوپن (ها) را ذکر کنید (به عنوان مثال، به شدت با خاک پوشانده شده، با لجن یا رسوب پوشانده شده و غیره).
 2. کوپن ها را از نگهدارنده کوپن جدا کنید، مراقب باشید که کوپن ها را با دست ها یا ابزار های لخت لمس نکنید.
 3. هر کدام از کوپن ها را جداگانه با قرار دادن کاغذی حاوی اطلاعات کوپن شامل شماره سریال و محل قرار گیری کوپن در خط، بسته بندی باید کرد.
 4. هنگام نصب باید کوپن ها به نگهدارنده کوپن محکم شود. یک جفت دستکش تمیز باید توسط فردی که با کوپن ها سروکار دارد، پوشیده شود.
 5. مونتاژ باید بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که قطعات شل نشده باشد.

عملیات توصیه شده جهت تمیز کردن کوپن های در معرض محیط قرار گرفته

  1. هر کوپن باید به صورت بصری بررسی شود، از جمله تایید شماره سریال.
  2. عایق کوپن باید بدون اعمال هیچ نیرویی و یا خسارت به کوپن ها از کوپن جدا شود. اگر کوپن ها نیاز به جا به جایی دارند، اپراتور بایستی از دستکش تمیز استفاده کند.
  3. کوپن ها باید در یک حمام با یک حلال تمیز کننده مانند متيلن کلراید غوطه ور شوند. سپس کوپنها باید با حمام اولتراسونیک با متالین کلرید تازه به مدت 3 دقیقه غوطه ور شوند.
  4. سپس کوپن ها باید در محلول 10٪ HCl شسته شوند و یا با استفاده از دانه های شیشه ای که قبلا استفاده نشده اند، با فشار 8/2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بلاست شوند.
  5. کوپن ها باید با دقت 0/1 میلی گرم وزن شوند.
  6. کوپن را برای نوع خاصی از خوردگی بازبینی کنید (مثلا پیت، اچ، فرسایش و غیره).
  7. هر سوراخ (پیت) را با استفاده از گیج حفره مخصوص به خود اندازه گیری کنید.

محاسبه نرخ خوردگی

میزان خوردگی در فرم های مختلف بیان شده است. ساده ترین حالت در حالت های بدون واحد تغییر درصد در وزن کوپن در یک بازه زمانی معین است. این رقم معمولا به منظور تغییر درصد در هر بازه زمانی به دست می آید. به طور کلی به دست آوردن میزان خوردگی سالانه معمول تر است.

نرخ خوردگی بستگی به قانون فارادی دارد:

نرخ خوردگی وابسته به قانون فارادی

با تقسیم هر دو طرف معادله بر سطح کوپن، این میزان خوردگی برابر با یک ثابت است که توسط جریان (آمپر) / مساحت ضرب می شود. به عبارت دیگر، میزان کاهش وزن در یک سطح معین مستقیما با جریان جاری متناسب است. با استفاده از اطلاعات کاهش وزن در سال و تبدیل آن به کاهش ضخامت لوله، اطلاعات مناسبی جهت تعیین عمر لوله به دست خواهد آمد.

نرخ خوردگی با استفاده از خوردگی کوپن ها از خوردگی یکنواخت در سراسر کوپن (به عنوان مثال، خوردگی یکنواخت دیوار لوله) قابل محاسبه می باشد. این تقریب در اکثر شرایط برای تعیین نرخ متوسط خوردگی قابل قبول است. عمق عمیق ترین حفره کوپن نیز قابل اندازه گیری می باشد، به طوری که می توان میزان عمق حفره در سال را محاسبه کرد.

محاسبه نرخ خوردگی در واحد های متریک:

محاسبه نرخ خوردگی در واحد های متریک

محاسبه نرخ خوردگی در واحدهای ایالات متحده: (بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد)

محاسبه نرخ خوردگی در واحدهای ایالات متحده

محاسبه نرخ خوردگی حفره ای (pitting corrosion)

 محاسبه نرخ خوردگی حفره ای (pitting corrosion)

کوپن خوردگی

فایل کاتالوگ مربوط به کوپن خوردگی

فایل راهنمای نحوه تمیزسازی کوپن‌ها

فایل تاییدیه خریداران کوپن