معرفی انواع دمپر و لوور

تهیه شده توسط شرکت میراب صنعت

معرفی انواع دمپر و لوور

دمپر و لوور هوا صفحه ای است، که جریان هوا را در داخل کانال، دودکش، جعبه تغییر حجم هوا VAV، هواگیر AHU و سایر تجهیزات هوادهی را کنترل، متوقف یا تنظیم می کند. یک دمپر ممکن است برای قطع کردن تهویه مطبوع مرکزی (گرمایش یا خنک کننده) در یک اتاق استفاده نشده و در تنظیم جهت هوای اتاق و یا کنترل هوا استفاده شود. کنترل دمپر می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک باشد. دمپرهای دستی توسط یک دسته در خارج از مجرای عبور جریان هوا کنترل می شوند. شرکت دانش بنیان میراب صنعت با استفاده از دانش مهندسی بالا در زمینه ساخت تجهیزات صنعتی و کارگاهی، امکان تولید انواع دمپر و لوور هوا را به شرح زیر دارا می باشد.

دمپر متعادل کننده

Balancing Dampers

دمپر آتش

Fire Dampers

لوور

Louver
  1. دمپر متعادل کننده (Balancing Dampers)
    برای متعادل کردن جریان هوا در مجرای سیستم های تهویه طراحی شده است. از این نوع دمپرها در حالت عمومی به منظور کنترل فلو یا سرعت هوا استفاده می شود. برای مثال اگر حجم زیادی هوا از محلی در حال خروج باشد، با این نوع از دمپرها می توان حجم هوا را کنترل نمود. شایان ذکر است که این نوع از دمپرها امکان قطع کامل جریان را فراهم نمی کنند و بیشتر برای تنظیم جریان هوا استفاده می شوند.

  2. دمپر آتش (Fire Dampers)
    دمپرهای آتش تجهیزات کنترل آتش هستند که در سیستم های گرمایشی، ونت ها (VENT) و تهویه هوای HVAC به منظور جلوگیری از گسترش آتش استفاده می شوند. هنگامی که یک افزایش دما اتفاق می افتد، دریچه های دمپر آتش بسته می شود. معمولا این عمل توسط یک کانکشن حرارتی که در دمای بالاتر از دمای محیط ذوب می شود، اتفاق می افتد. دمپرهای آتش همچنین می توانند پس از دریافت یک سیگنال الکتریکی از یک سیستم اعلام حریق با استفاده از سنسورهای دود یا حرارت بسته شوند. دمپرهای آتش می توانند علاوه بر کنترل آتش و جلوگیری از سرایت آتش به مکان های مجاور، از سرایت دود نیز به مکان های مجاور جلوگیری کنند. به این نوع از دمپرها، دمپرهای آتش/دود گفته می شود.

  3. لوور (Louver)
    لوورها به عنوان یک راه حل بسیار ارزان قیمت و مناسب به منظور کنترل نور خورشید، کنترل دمای ساختمان و جلوگیری از ورود باران و ماسه به داخل ساختمان مطرح می شوند. لوورها بسیار شبیه به دمپرها هستند و روی دیوار کارگذاشته می شوند. معمولا لوورها را با آلومینیوم یا ورق گالوانیزه تولید می کنند.

انواع دمپر و لوور

دریافت کاتالوگ مربوط به دمپر و لوور