معرفی اکسس فیتینگ و کاور محافظ

تهیه شده توسط شرکت میراب صنعت

اکسس فیتینگ و کاور محافظ

اکسس فیتینگ (Access fitting) یکی از حیاتی ترین اجزای کوپن گذاری روی خط لوله محسوب می‌شود. این تجهیز به شکلی طراحی می‌شود که روی خط لوله یا مخزن به شکل دائمی جوش داده می‌شود. و امکان نصب کوپن را با کمک رتریور (retriever) بدون نیاز به قطع جریان گاز فراهم می‌کند. این تجهیز امکان کوپن گذاری و کوپن برداری ایمن را فراهم کرده. همچنین از مخاطرات مربوط به نشت گاز یا خروج ممانعت کننده از خط در زمان عبور جریان (full operation) جلوگیری می‌کند. اکسس فینیگ ها دارای انواع مختلفی به شرح زیر می باشند.

اتصال مدل Socketweld: این نوع از اکسس طوری طراحی شده است که مستقیماً به انتهای سوکت 2 اینچی جوش داده شود. تنظیمات ممکن شامل جوشکاری به یک اتصال استاندارد صنعتی “Sockolet” باشد که در مرحله بعد به یک لوله یا مخزن جوش داده می شود. علاوه بر آن ممکن است اکسس به یک اتصال 2 اینچ سوکت ولد تایپ تی اسکژوال 160 جوش داده می شود.

اتصال نوع فلر ولد Flarweld: این اتصال طوری طراحی شده است که مستقیماً به لوله یا مخزن جوش داده شود. این فیتینگ دارای شعاع متناسب با انحنای لوله یا مخزن با حداکثر فاصله جوش (weld gap) 16/1 اینچی است. این نوع از اتصالات دارای یک بدنه ضخیم است تا منطقه تقویت کافی را برای کمک به اتصال جوش فراهم کند. این نوع از اتصال مرسوم ترین نوع اکسس فیتینگ می باشد.

اتصال مدل Buttweld: اتصالات مدل Buttweld به گونه ای طراحی شده است که مستقیماً به انتهای لوله 2 اینچی با اسکژوال 160 جوش داده شود. تنظیمات احتمالی عبارتند از جوشکاری به اتصالات استاندارد صنعتی “Weldolet” که سپس به یک لوله یا مخزن جوش داده می شود، یا جوشکاری به یک اتصال تایپ تی 2 اینچی با اسکجوال 160 Buttweld.

اکسس فیتینگ فلنجی Flanged type access fitting: برای جفت شدن با فلنج های استاندارد و بدون جوش از این نوع از اکسس فیتینگ استفاده می شود. در این اتصال امکان کور کردن فلنج بدون الزام به قرارگیری سالید پلاگ خالی وجود دارد.

اتصال نوع NPT: این اتصال به نحوی طراحی شده است که روی ترداولت treadolet با کمک رزوه قرار میگیرد. ترداولت ها با کمک اتصال جوشی روی لوله قرار می گیرند.

تجهیز فلر ولد (Flarweld)، مرسوم‌ترین نوع از اتصالات دسترسی می‌باشد. نحوه طراحی این قطعه به نحوی است که با شعاع لوله هم خوانی داشته باشد، تا به راحتی روی لوله با جوش متصل شود. ضخامت قطعه به شکلی است که استحکام کافی برای کار در فشار تا 6000psi و محدوده دمایی 205 تا 40- درجه سانتیگراد را فراهم می‌کند. در صورت وجود محیط گاز ترش از متریال منطبق با استاندراد NACE MR0175 استفاده می‌شود.

با این وجود در شرایط عادی دمایی از AISI 1018 و در شرایط دمای پایین، از ASTM A350LF2 و ASTM105 استفاده می‌شود. قسمت بیرونی اتصلات دسترسی (Access fitting) به منظور نصب سرویس ولو در زمان بکارگیری رتریور دارای رزوه 3 اینچی می‌باشد، تا امکان نصب تجهیزات روی آن فراهم گردد. استفاده از کاور محافظ (protective cover) در بالای اکسس فیتینگ به منظور حفاظت از تجهیزات و رزوه اکسس فیتینگ به شدت توصیه می‌شود.

کاور محافظ

این تجهیز به منظور حفاظت از اکسس فیتینگ، روی رزوه بیرونی اکسس فیتینگ نصب می‌شود. این تجهیز از رزوه اتصالات دسترسی و منطقه بیرونی آب بندی (external seal area) حفاظت می‌کند. کاورهای ساخته شده در شرکت میراب صنعت از نوع سخت کار (heavy duty) بوده و از جنس فولاد کربنی AISI1018 ساخته می‌شوند. کاور محافظ عموما در مکان‌هایی که احتمال آسیب زیاد است، به شدت توصیه می‌شود.

انواع کوپن هولدر
دستگاه نوارپیچ
الکترود مرجع
کوپن خوردگی
مانیتورینگ حفاظت کاتدی
منبع تغذیه حفاظت کاتدی
دمپر و لوور
انواع کوپن هولدر
دستگاه نوارپیچ
الکترود مرجع
کوپن خوردگی
مانیتورینگ حفاظت کاتدی
منبع تغذیه حفاظت کاتدی
دمپر و لوور
previous arrow
next arrow
انواع کوپن هولدر
انواع کوپن هولدر
دستگاه نوارپیچ
دستگاه نوارپیچ
الکترود مرجع
الکترود مرجع
کوپن خوردگی
کوپن خوردگی
مانیتورینگ حفاظت کاتدی
مانیتورینگ حفاظت کاتدی
منبع تغذیه حفاظت کاتدی
منبع تغذیه حفاظت کاتدی
دمپر و لوور
دمپر و لوور
previous arrow
next arrow