آموزش انواع دمپر هواکش و لوور

تهیه شده توسط شرکت میراب صنعت

آموزش انواع دمپر هواکش و لوور

اهمیت انتخاب دمپر مناسب

جهت اطمینان از عملکرد مناسب دمپر در شرایط متفاوت جریان هوا و بالا بردن راندمان و همچنین کاهش هزینه ها، انتخاب دمپر مناسب برای سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است. در هر سیستم، ابعاد دمپر باید برای حجم هوای طراحی شده مناسب باشد. عموما محدوده دمپر را به عنوان بخشی از سیستم تهویه هوا محاسبه می کنند. باید اندازه هایی انتخاب شود که سرعت تهویه هوا و افت فشار مناسب برای سیستم ایجاد شود.

دمپر هوا

دمپر هوا

طراحی و انتخاب دمپر

در طراحی سازه ساختمان خلاصه ای از دمپر های مورد نیاز بایستی ارائه شود. فاکتورهایی که بایستی در انتخاب دمپرهای کنترل هوا در نظر گرفت شامل اندازه فریم، سایز و نوع پره ها، درزبندی دمپر، اتصالات، بوشهای متحرک و نحوه توزیع هوای خروجی از دمپر می باشد.

شماتیک دمپر هوا

شماتیک دمپر هوا

پره های موازی و معکوس
پره های دمپر ها برای باز و بسته شدن می چرخد، اگر چرخش تمام پره ها به یک سمت باشد، پره ها موازی هستند اما اگر پره ها یکی در میان در جهت مخالف بچرخند، پره ها معکوس هستند. در دمپرهای با پره موازی میزان دبی بسیار بالایی از هوا را عبور می دهد و در حالت بسته نیز هوابندی کامل ایجاد نمی گردد. اما در دمپرهای با پره معکوس کنترل دبی جریان هوا با دقت بیشتری انجام می شود اما حجم هوای کمتری را در زمان مساوی منتقل می کند و همچنین در حالت بسته هوابندی قابل قبولی دارد.

دمپر بالانس کننده هوا

دمپر بالانس کننده هوا

پره ها
هنگام انتخاب دمپرها بایستی به طراحی پره ها و زوایای خمش آن ها دقت کرد چرا که با تغییر نوع پره ها جهت هوادهی و همچنین آشفتگی جریان قابل تغییر است. همچنین برای پره ها بایستی نوار آب بندی مناسبی جهت درزبندی در لبه پره ها قرار گیرد. انتخاب این نوارها بستگی به نوع کاربرد دمپر و همچنین میزان آب بندی و هوابندی پره دارد.

انواع سیستم های بستن و باز شدن
دمپر ها می توانند به شکل دستی، برقی یا بادی (پنوماتیک) کنترل شوند. در روش برقی از یک موتور اکتواتور به منظور باز و بست دمپر یا لوور استفاده می شود که با توجه به ابعاد دمپر، قدرت موتور انتخاب می گردد.

بوشها و یاتاقان ها
در انتخاب یاتاقان ها و بوشهای به کار رفته جهت چرخش پره ها به مواردی همچون دمای محیط، اشتعال زا بودن یا نبودن آن ها، قابل شستشو بودن، میزان کارکرد آنها و … باید دقت نمود. برای مثال در دمپرهای آتش، باید بوش ها و یاتاقان ها تا حد ممکن مقاوم به حرارت باشند.

فریم
باید طراحی اجزای فریم را طوری در نظر گرفت که پره ها بدون مشکلی به راحتی بچرخند و فریم استحکام قابل قبولی داشته باشد تا دچار خمش و آسیبی نشود. نوع و ضخامت ورق مورد استفاده در چهارچوب فریم با توجه به ابعاد دمپرها تغییر میکند. همچنین طراحی چهارچوب فریم به گونه ای باید باشد که در جابه جایی ها و نصب دچار آسیب نشود و به راحتی قابل نصب و راه اندازی باشد.

انواع  دمپر

متعادل کننده یا دمپرهای حجمی (Balancing Dampers)
برای متعادل کردن جریان هوا در مجرای سیستم های تهویه طراحی شده است. آنها معمولا برای باز و بسته شدن دارای یک دسته یا یک موتور هستند که قابلیت باز و بسته شدن دمپر را فراهم می کنند. این نوع از دمپرها که جزو نمونه های بسیار مرسوم دمپر می باشند در حالت عمومی به منظور کنترل فلو یا سرعت هوا استفاده می شود. برای مثال اگر حجم زیادی هوا از محلی در حال خروج باشد، با این نوع از دمپرها می توان حجم هوا را کنترل نمود. شایان ذکر است که این نوع از دمپرها امکان قطع کامل جریان را فراهم نمی کنند و بیشتر برای تنظیم جریان هوا استفاده می شوند.

جریان رفتی و برگشتی (backdraft dampers)
یک جفت دمپر در دو طرف مجرا قرار می گیرد. در جاهایی مانند دور سیم پیچ ها که نیاز به خنک شدن و هوادهی باشد، از این سیستم های رفتی و برگشتی استفاده می کنند. هدف از دمپر backdraft، جلوگیری از جریان هوا در مسیر اشتباه است. از دمپرهای صنعتی backdraft در اگزوزها و اینتیک هایی که باید در مقابل جریان های برگشتی مقاومت کنند استفاده می شود.

دمپر آتش (Fire damper)
دمپرهای آتش تجهیزات کنترل آتش passive هستند که در سیستم های گرمایشی، ونت ها و تهویه هوای HVAC به منظور جلوگیری از گسترش آتش استفاده می شوند. هنگامی که یک افزایش دما اتفاق می افتد، دریچه های دمپر آتش بسته می شود. معمولا این عمل توسط یک کانکشن حرارتی که در دمای بالاتر از دمای محیط ذوب می شود اتفاق می افتد. دمپرهای آتش همچنین می توانند پس از دریافت یک سیگنال الکتریکی از یک سیستم اعلام حریق با استفاده از سنسورهای دود یا حرارت بسته شوند.

دمپر جریان دود (Smoke damper)
دمپرهای دو حالته به طور خاص برای محدود کردن جریان دود در یک ساختمان طراحی شده است.

دمپر آتش / دود (Smoke/ Fire damper)
دمپرهای دو حالته که هم برای حالت آتش و هم برای دود طراحی می شوند، به یک منبع کنترل دمایی وصل هستند و توسط یک نیرو محرکه خارجی توانایی باز و بسته شدن دارند. این نوع از دمپرها دقیقا مانند دمپرهای آتش طراحی شده اند با این تفاوت که از پخش شدن دود حاصل از آتش نیز جلوگیری می کنند.

دمپر ثقلی یا بارومتریک (Gravity or Barometric)
این نوع از دمپرها اجازه می دهد تا هوا در یک مسیر یک طرفه و  بدون امکان بازگشت حرکت کند. این دمپرها اغلب دایره ای هستند و با توجه به نحوه قرار گرفتن، جاذبه به عنوان یک فاکتور طبیعی به منظور هوایندی عمل می کند. در عین حال، این دمپرها به شکلی طراحی شده اند تا  به هوای جریان داده شده در جهت درست امکان عبور داده شود و نزدیک زمانی که جریان هوا قطع شده باشد، به سرعت بسته می شوند تا از عبور هوا در سایر جهت ها جلوگیری شود. از این نوع از دمپرها در مجرای اگزوز استفاده می شود. در حالتی که فشار پشت دمپر زیاد می شود، دمپر بصورت خودکار باز می شود و پس از افت فشار بسته می شود.
به طور معمول در دسته بندی متعادل کننده یا دمپر های کنترل شونده قرار دارد. معمولا در فشارهای بالا یا سرعت جریان بالا از این نوع دمپرها استفاده می شود. دمپرهای گرد تا حد زیادی باعث بالانس شدن سیستم های تهویه می شوند. این دمپر ها می توانند حجم هوای ثابت را در فشار های متغیر حفظ کنند.

دمپرهای اقتصادی (Economizer)
دمپر اقتصادی به عنوان بخشی از سیستم اکثر سیستم های تهویه مطبوع کار می کند. این سیستم به جریان هوای بیرون اجازه می دهد که برای اهداف خنک کننده و صرفه جویی در هزینه به داخل ساختمان وارد شود. سیستم economizer عموما شامل دو دمپر است. دمپر هوای بیرون اجازه وارد شدن هوا به داخل سیستم را می دهد، در حالی که دمپر بازگشت هوا اجازه چرخش هوا در داخل سیستم را فراهم می کند.

لوور (Louver)

لوورها به عنوان یک راه حل پایدار برای کاهش هزینه های گرمایشی و خنک سازی شناخته شده اند و یک سیستم موثر برای کنترل آب و هوا در یک ساختمان و هدایت هوای تازه در هنگام خروج هوا هستند. لوورها بسیار شبیه به دمپرها هستند و روی دیوار کارگذاشته می شوند. پیمانکاران به راحتی لوورهایی را طراحی می کنند که با خانه ها، سازه های تجاری و سازه های صنعتی متناسب باشند و مشتریان را از لحاظ اندازه، شکل، مصالح ساختمانی و پایان به سمت گزینه مطلوب هدایت کنند. معمولا لوورها را با آلومینیوم یا ورق گالوانیزه تولید می کنند.